شهید علی آقا آزادپور

معرفی شهدا و ایثارگران » شهدای غرب کشور

تعداد بازدید : 1426

تاریخ ثبت : سه شنبه 1 فروردين 1391


نام پدر : علی اکبر جنسيت : مرد
تاريخ تولد : 1342/07/01 محل تولد : آران
وضعيت تاهل : متأهل تعداد فرزند : *
استان : اصفهان شهرستان : آران و بیدگل
تحصيلات : دیپلم حسابداری مذهب : شیعه
تاريخ شهادت : 1365/02/20 محل شهادت : ارتفاعات هزار قله مریوان
نام عمليات : والفجر9 محل دفن : گلزار شهدای امامزاده محمد هلال بن علی (ع) آران
ارگان اعزامي : سپاه نام لشگر : *
نام رسته : * مدت حضور در جبهه : *

زندگي نامه :

سال شمار زندگی شهید : 

تولد : 1342/6/1
اخذ دیپلم : 1361
عضویت رسمی سپاه و اعزام به کردستان : 1361/6/28
مسئول دبیر خانه تیپ قدس : از زمان اعزام تا 1363/6/11
شرکت در عملیات والفجر 4 : 1362/8/30
مسئول دفتر فرماندهی تیپ قدس : 1363/6/11
آموزش دوره عالی پیاده : 1363/12/11
قائم مقام طرح و عملیات تیپ قدس : 1364/3/8
شرکت در کنکور سراسری و قبولی در رشته الکترونیک دانشگاه شیراز : 65- 64
شرکت در عملیات قادر : 1364/4/23
ازدواج : 1364/1/25
شرکت در عملیات والفجر 9 : 1364/12/25
شهادت : 1365/2/20
سابقه جبهه : 44 ماه با عضویت رسمی

 

علی در سال 1342/7/1 در یک خانواده مذهبی و متعهد در آران دیده به جهان گشود. 

دوران ابتدایی و راهنمایی را با موفقیت پشت سر گذاشت و دوره دبیرستان او مقارن با فرا رسیدن بهاری جدید و شروع انقلاب شکوهمند اسلامی ایران بود که در دبیرستان شهید بهشتی کاشان دررشته حسابداری شروع به تحصیل نمود. 

او علاوه بر تحصیل، به پدرش هم کمک می کرد و در تظاهرات مردمی علیه ظلم و استبداد، حضوری فعالانه داشت و در این راستا در کارهای فرهنگی توان خوبی داشت و یکی از مؤسسین و اعضای فعال کتابخانه محله خود بود.

پس از گذشت چند از سال از پیروزی انقلاب اسلامی، جنگ تحمیلی عراق علیه ایران آغاز شد. این جا بود که تحرک دیگری در علی به وجود آمد و او را بر آن داشت که از نظر جسمی و رزمی خود را آماده کند تا در هر مکان و هر زمان که رهبرش فرمان دهد، با جان و دل لبیک بگوید.

علی پس از فراگیری آموزش های مقدماتی در پادگان شهید حجازیان قمصر، حضور فعال خود را با پذیرش مسئولیت گروه مقاومت منتظران شهادت در بسیج آران و بیدگل نشان داد.

علی در خرداد سال 1361 موفق به اخذ دیپلم حسابداری شد و در شهریور همان سال با توجه به نیاز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، خواستار اعزام به کردستان، این خطه محروم و ستمدیده شد.

 بعد از طی یک دوره آموزش نظامی سه ماهه در پادگان امام حسین (ع) تهران به آن منطقه محروم اعزام شد و به عنوان یکی از بنیانگذاران تیپ ویژه قدس خدمت نمود. 

ابتدا به عنوان مسئول دبیرخانه آن تیپ، سپس با توجه به شوق و علاقه وافری که در کار از خود نشان می داد فرمانده تیپ، ایشان را به عنوان مسئول دفتر فرماندهی تیپ معرفی کرد.

 باز هم این کار، روح بزرگ او را قانع نکرد تا آنجا که وی به واحد طرح و عملیات معرفی و در 1363/12/11 برای گذراندن یک دوره آموزشی به تهران اعزام شد که پس از آموزش به عنوان قائم مقام طرح و عملیات تیپ معرفی شد و همگام با سایر رزمندگان در عملیات های داخلی کردستان شرکت کرد.

در سال 1364 در کنکور سراسری شرکت و در رشته کاردان فنی برق و الکترونیک دانشگاه شیراز پذیرفته شد ولی به علت نیاز جبهه به ایشان ازرفتن به دانشگاه امتناع نمود. در همان سال ازدواج کرد ولی تمام این مواقع، او را از هدف الهی اش باز نمی داشت تا این که در عملیات والفجر 9 شرکت نمود و در 1365/2/20 در ارتفاعات هزار قله مریوان بر اثر اصابت گلوله خمپاره دشمن به لقاء الله پیوست.

وصيت نامه :

خداوندا !

تو شاهد باش که دوست ندارم در بستر بمیرم، چرا که دوستان و جوانان این ملت شجاعانه جنگیدند و به شهادت رسیدند و ما نیز که خود را شیعه مولای متقیقان علی (ع) می دانیم و خود را پیرو سالار شهیدان حسین بن علی (ع) می دانیم، باید مانند آنان باشیم. 

ما راه چگونه زیستن و چگونه مردن را از سرور شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) آموختیم که مرگ با عزت بهتر از زندگی با ذلت و ستمگران است.

 

ای معبود من!

توفیق فرما تا مرگ را چون دیگر یاران و عزیزان به بازی گرفته و از این کاروان عقب نمانیم.

 

خدایا!

تو می دانی که آرزو و توقعات انسان زیاد است ولی همه این ها خواب و خیال است و خواب و خیال نیز فانی، پوچ و بی محتوا است؛ فقط آرزوهایی قابل است که در جهت رسیدن به لقای تو باشد.

اینجانب از تو می خواهم که همه رزمندگان عزیز اسلام به کربلای ابا عبدالله (ع) برسند و در جوار مرقد مقدسش عرض ادب نمایند.

 

نماز را با حضور قلب و به خاطر خدا بخوانید و روزه بگیرید و خمس و زکات بدهید و یاد خدا را از یاد نبرید، زیرا که همه محتاج و نیازمند او هستیم و اوست بی نیاز و در راه خدا از هیچ کوشش و کمکی مضایقه نکنید و همواره در راه خدا باشید.

 

در مجالس عمومی و اجتماعی خصوصاً نماز جمعه و جماعت و دعاها شرکت فعال داشته و توسل به اهل بیت عصمت و طهارت (ع) را فراموش نکنید.

ويژگي ها : قالی بافی --*-- عالی
خاطرات و دل نوشته ها : روزه **** خمس **** زکات

نویسنده : سايت شهيد حسين صياديان

منبع : کتاب " گوهرهای ماندگار "