شهید رحمت اله شبانه آرانی

یادواره شهید صیادیان » اطلاعات شهدای سرمحله

تعداد بازدید : 464

تاریخ ثبت : سه شنبه 17 شهريور 1394


 

شهيد رحمت الله شبانه آرانی

    نام : رحمت اله
    نام خانوادگي : شبانه آرانی
    فرزند : عباسعلی
    تاریخ تولد : 1342/1/4
    تاريخ شهادت : 1360/9/8

    محلّ شهادت : بستان (عملیات طریق القدس)
    نوع عضويت و شغل : بسیجی – قالیباف
    محلّ دفن : گلزار شهداي امامزاده محمّد هلال بن علی (ع) آران

 

زندگی نامه :

رحمت ‏اللّه متولّد 1342/1/4 در خانواده‏ اى ساده، بى‏ آلايش، متديّن و مذهبى، در يكى از محله‏ های فقيرنشين آران متولّد شد. وى در سال 1348 وارد دبستان شهيد نوذريان (بونصر شيبانى) شد و دوره ابتدايى را در همان مدرسه به پايان رسانيد.
بعد از اتمام دوره ابتدايى به علّت عدم تمكن مالى خانواده نتوانست به تحصيل ادامه بدهد. لذا بعد از سه سال محروميت از تحصيل مجدّداً در سال 1357 مشغول به تحصيل شد و در سال 1359 بعد از دو سال تحصيل در مدرسه راهنمايى شهيد خدمتى ترك تحصيل نمود. شهيد عشق و علاقه فراوانى نسبت به امام امّت و رهبران متعهّد اسلامى داشت و به فرمان امام در كليه تظاهرات شركت مى ‏كرد و خاطراتى در اين خصوص از او بر جاى مانده است.
شبانه از لحاظ اخلاق و رفتار فردى نمونه در محله و مدرسه بود و دائماً خانواده و دوستانش را به پيروى از امام دعوت مى‏ نمود. علاقه ‏مندى او به نظام جمهورى اسلامى باعث شد كه تمام وقت خويش را در اختيار انقلاب اسلامى قرار دهد و در بسيج سپاه واحد آران و بيدگل مشغول خدمت شود. او در عين حال دست از كمك به خانواده برنداشته و در كار كشاورزى و قاليبافى آن‏ها را كمك مى‏ كرد.
رحمت ‏اللّه با علاقه وافر خويش به مدّت چند ماه داوطلبانه در بسيج ادامه خدمت داد ولى به علّت اشتياق فراوانى كه به نبرد با تجاوزگران بين ‏المللى با چهره بعثى داشت، با اصرار فراوان عازم جبهه‏ هاى جنگ شد و همراه ديگر برادران رزمنده خود به مدّت سه ماه در جبهه مياندوآب با بعثيان متجاوز جنگيد و پس از پايان مأموريّت به زادگاه خويش بازگشت.
از آن‏جا كه جسم او گنجايش آن را نداشت تا روح ناآرامَش را در خود جاى دهد، مجدّداً عشق به خالق يكتا او را ترغيب نمود تا آن‏كه از طريق بسيج سپاه آران به جبهه بستان اعزام شد.
او در عمليّات طريق ‏القدس شركت نمود و پس از يك سرى عمليّات متهوّرانه به ‏سوى معبود شتافت و جسم مطهّرش از دسترس برادران رزمنده ايرانى دور بود تا اين‏كه پس از يك پيشروى، پيكر مطهّرش را يافتند. 
مردم آران و بيدگل نيز با شكوه زائدالوصفى پيكر مطهّر او را از حسينيّه فاطميّه به طرف امام‏زاده محمّد هلال (ع) تشييع نمودند و در گلزار شهداى آران و كنار ساير شهدا به خاك سپردند.

روحش شاد، يادش گرامى و راهش مستدام باد

 

فرازي از وصّيت نامه شهيد رحمت الله شبانه آرانی :

با نام خدا و با درود بر ملت رزمنده مسلمان ایران و با درود بر امام امت خمینی بت شکن، وصيّت‏نامه خود را شروع مى ‏كنم. وظيفه هر فرد مسلمانى است به‏ خصوص  كسانى كه در جبهه‏ هاى جنگ حق عليه باطل مشغول مبارزه هستند و هر لحظه امكان دارد كه كشته شوند، بايد وصيّت‏نامه ‏اى از خود به‏ جا گذارند.

آيا مى‏ دانيد با چه آرزويى از خانه بيرون آمدم؟ به‏ خاطر اين‏ كه قيد و بند زندگى را از خود آزاد كنم و به‏ سوى جايى كه بيش‏تر مى ‏توانستم سودمند باشم، روى آورم.

آرى! اين‏جا همه چيزش از ملّت است؛ حتّى پاكت نامه‏ اى كه هم ‏اكنون من دارم براى خانواده‏ ام نامه مى ‏نويسم. از خودم خجالت مى ‏كشم كه كارى براى اين ملّت نكرده‏ ام و دلم مى ‏خواهد يك جان كه سهل است، صدها جان مى‏ داشتم و در راه پايدارى دين اسلام و سرافرازى ملّت رزمنده ايران فدا مى‏ كردم.
 

با شما جوانان عزيز چند كلمه حرف دارم. دست از گناه برداريد و دور گناه نرويد و اگر هم‏چون من گنهكار بوديد، توبه كنيد زيرا درِ رحمت الهى هميشه باز است و توبه‏ كاران را خداى بزرگ مى بخشد. گاهى خلوت كنيد و اَعمال گذشته و حال خودتان را بررسى كنيد و اگر اشتباهى كرديد با توبه از درگاه حق، طلب بخشش كنيد. پيرو روحانيّت باشيد كه به خدا قسم پايه انقلاب ما اين روحانيّت است. قدر امام را بدانيد كه گوهر گرانبهايى است.
 

پدر و مادر عزيزم!

خصوصاً شما پدر بزرگوارم كه خيلى باعث اذيّتتان شدم و براى شما كار نكردم ولى پدرجان دنيا محل آزمايش و خطاست و من اكنون به خطاهاى خود پى برده ‏ام و پشيمانم. از تو مى ‏خواهم  كه مرا ببخشى و حلال كنى.
 

امّا مادر عزيزم!

تو آن‏قدر حق بر گردن من دارى كه هرگز نمى‏ توانم و نخواهم توانست گوشه‏ اى از حقّ تو را كه بر گردن من است، جبران نمايم. اكنون از تو مى ‏خواهم  مرا حلال كنى و اگر در اين راه كشته شدم قطره اشكى از روى ناراحتى نريزى و وصيّت مى ‏كنم كه من را با هر لباسى هر طورى كه بودم همان‏طور مرا در كنار ساير برادران شهيدم به خاك بسپاريد.
 
درود بر ملّت رزمنده مسلمان ايران، سلام بر امام خمينى، درود بر شهيدان. پيروز باد پرچم گلرنگ اسلام                                    

 

رحمت ‏اللّه شبانه                       

 


نویسنده : سایت شهید صیادیان

منبع : کتاب " گوهرهای ماندگار "