حضرت آیت الله خامنه ای (مد ظله العالی) : «اساسی ترین و خاموش ترین جهادها، جهاد در کردستان، سرزمین غریبان است». ::: شهيد دستغيب در ارتباط با جنگ كردستان فرمودند: «هيچ عبادتي بالاتر از خدمت در كردستان نيست». ::: معاون امور راهبردی و اشراف ستاد کل نیروهای مسلح گفت: کردستان سرزمین مجاهدت های خاموش، یک شجره طیبه‌ غرس شده‌ای است که روز به روز بالنده تر می شود. ::: مقام معظم رهبری (ره) فرمودند: کردستان سرزمین فداکاری های بزرگ است؛ سرزمین هنر و فرهنگ است؛ سرزمین صفا و وفاداری است؛ سرزمین مردمِ وفاداری است که در حساس ترین سال های عمر این نظام و این کشور با مردانگی خود و با رشادت خود، توطئه‌های بزرگی را خنثی کردند. سرزمین مردم با رشادت و با رشد عقلی و آگاهی است که توطئه‌ دشمن را در لحظات حساس تشخیص دادند و با فداکاری خود فتنه‌ بزرگی را خاموش کردند، پیش از آنکه آن فتنه بتواند به هدف های شوم خود برسد. این از یاد ملت ایران نخواهد رفت. کردستان در تاریخ انقلاب اسلامی، نشان افتخاری را با خود حمل می کند که در کمتر استانی نظیر آن را می شود دید.

شهید حسن شریفی ستوده

یادواره شهید صیادیان » اطلاعات شهدای سرمحله

تعداد بازدید : 743

تاریخ ثبت : سه شنبه 17 شهريور 1394


 

شهید حسن شریفی ستوده


    نام : حسن
    نام خانوادگي : شریفی ستوده
    فرزند : على
    تاریخ تولد : 1344/1/2
    تاريخ شهادت : 1362/7/29
    محلّ شهادت : مريوان ـ والفجر 4
    نوع عضويت و شغل : بسيجى
    محلّ دفن : گلزار شهداي امامزاده محمّد هلال بن علی (ع) آران

 

زندگی نامه :

حسن در دوم فروردين 1344 خورشيدى در خانواده‏ اى مذهبى متولّد شد. درسال 1350 در دبستان 25 شهريور ميدان بزرگ مشغول تحصيل شد و بعد به خاطر تغيير محلّ سكونت، به مدرسه شهيد نوذريان منتقل شد. دوره ابتدايى را با موفّقيت پشت سر گذاشت و در مدرسه راهنمايى شهيد خدمتى ادامه تحصيل داد و اين دوره را نيز با موفّقيت به پايان برد.

دوران دبيرستان را نيز در مدرسه شهيدان عبداللّهى ادامه داد و در سال 1362 ديپلم گرفت. با شروع انقلاب اسلامى ايران فعاليّت او شروع و بعد از پيروزى انقلاب فعّاليت او چند برابر شد. از ابتدا خطّ اسلام را به رهبرى و مرجعيّت امام خمينى پذيرفت و لحظه ‏اى از اين امر غافل نبود. دشمنى با منافقان و شركت در نماز جمعه وجماعات و مجالس قرائت قرآن و ادعيه از ديگر فعّاليت ‏هاى اوست.
حسن با تشكيل بسيج آران، علاقه زيادى به شركت در  بسيج داشت و بر اثر اين علاقه، هميشه به بسيج رفت و آمد مى ‏كرد. در تاريخ 1360/8/20 براى آموزش عمومى در بسيج ثبت ‏نام نمود و مدّت پانزده روز دوره آموزش عمومى را نزد برادران شهيد حمزه ‏اى و شهيد ياجدى به پايان رساند.
سپس براى آموزش دوره مقاومت بسيج ثبت ‏نام كرد و مدّت يك ماه دوره آموزشى را در آران و قمصر نزد برادر شهيد جهازيان به اتمام رساند و عضو گروه مقاومت گرديد و تا زمانى كه به جبهه نرفته بود از طرف گروه مقاومت، شب‏ها را در بسيج نگهبانى مى ‏داد. بعد از يك ماه دوره آموزش مخصوص، به جبهه جنوب اعزام و بعد به منطقه دهلران اعزام و در عمليّات محرّم شركت نمود.

پس ازبازگشت از جبهه درسال تحصيلى 61 ـ 62 به مدرسه رفت و با موفّقيت، تحصيلاتش را به پايان رساند و بعد به مريوان اعزام و بعد از دو روز به منطقه ‏اى به ‏نام چال سبز رفت و در اين عمليّات كمك آرپى ‏جى زن بود. او سرانجام بعد از پيشروى چشمگيرى كه توسّط رزمندگان انجام گرفت درسحرگاه روز جمعه 1362/7/29 برابر با 14 محرّم‏الحرام 1404 ه.ق بر اثر اصابت تركش خمپاره به ناحيه گردن و دهان به شهادت رسيد.

روحش شاد، يادش گرامى و راهش مستدام باد 


فرازى از وصيّت‏نامه شهيد حسن شريفى ستوده :

پروردگارا!

بر ما صبر و استوارى بخش و ما را ثابت‏ قدم دار و براى شكست كافران يارى فرما. مردمان با ايمان و پاكباخته ‏اى كه در راه عشق به اللّه و تبليغ دين خدا عالى‏ ترين ايثارها و بالاترين گذشت‏ها را مى ‏كنند تا جايى كه مال و جان و فرزند و هر عزيزى را در اين راه فدا مى ‏كنند و تا سرحدّ شهادت براى مبارزه با كفر و ظلم وبى‏ عدالتى مى‏ ايستند و شهادت را بزرگ‏ترين سعادت مى‏ دانند و انبياى الهى وامامان دين، پيوسته پيشروان اين گروه و رهروان اين قافله و به‏ طور كلّى رهنما ورهبران اينان بوده‏ اند.


پدر و مادر مهربانم !

اگر شهادت نصيب من شد، هيچ ناراحتى به خود راه ندهيد؛ صابر و شكيبا باشيد و افتخار كنيد كه چنين فرزندى داشتيد و در راه خدا داديد؛ چون ما يك امانتى بيش نيستيم، چه بهتر كه اين امانت را نزد خدا بسپاريم و من دوست ندارم در شهادتم گريه و زارى نماييد و از شما مى ‏خواهم  مرا حلال كنيد و ببخشيد و تعدادى از كتاب‏هايم را به كتابخانه ولیعصر (عج) تحويل دهيد.
 

برادران عزيزم !

اين است راه شهدا كه همان خون و پيام است، ادامه دهيد ودست از يارى امام برنداريد.
 

خواهران عزيزم !

اوّلاً حجاب اسلامى خود را حفظ نماييد؛ چون دشمن ازچادر سياه شما مى ‏ترسد. ثانياً به تجمّلات زندگى اهمّيت ندهيد و در فكر زندگى اخروى باشيد.
 

وصيّتم به مردم غيور و شهيدپرور!

اين است كه اوّلاً امام را دعا كنند كه خداوند اين وجود ارزنده را تا انقلاب مهدى (عج) حفظ و نگهدارى فرمايد. ثانياً اتّحاد خود را حفظ نمايند؛ زيرا در آن صورت دشمن نمى‏ تواند به شما ضربه و آسيبى بزند.


خدايا !

وقتى به خاكم مى ‏سپارند، يادم باش؛ چرا كه در زنده بودنم هميشه با تو بودم و حسين در ميدان شهادت در آن روز نداى « هل من ناصر ينصرنى » را سر داد؛ اينك ما مى‏ گوييم : حسين‏ جان! اگر در آن فضاى داغ و خونين كسى به فريادت نرسيد و نداى تو را لبّيك نگفت، ما پيروانت در فضاى گرم و خونين ايران‏ زمين دست مردانگى را مشت كرده و به نداى غريبى و تنهايى‏ ات لبّيك مى‏ گوييم.
 

پدر و مادر گرامیم!

فكر نكنيد اگر به جنگ نمى ‏رفتم حالا پيش شما بودم؛ نه، چون خدا در قرآن مى‏ فرمايد : «كسى كه سرنوشتش كشته شدن در راه خداست، خودش با پاى خودش به قتلگاه مى‏ رود تا خدا آنچه در دل دارد، بيازمايد. 
 

درضمن وصيّت مى ‏كنم اگر خدا توفيق شهادت را نصيبم كرد، مرا در كنار قبر شهيد حسين درمسجدى به خاك بسپاريد. والسّلام.

 


نویسنده : سایت شهید صیادیان

منبع : کتاب " گوهرهای ماندگار "