شهید حسن شریفی ستوده

یادواره شهید صیادیان » اطلاعات شهدای سرمحله

تعداد بازدید : 768

تاریخ ثبت : سه شنبه 17 شهريور 1394


 

شهید حسن شریفی ستوده


    نام : حسن
    نام خانوادگي : شریفی ستوده
    فرزند : على
    تاریخ تولد : 1344/1/2
    تاريخ شهادت : 1362/7/29
    محلّ شهادت : مريوان ـ والفجر 4
    نوع عضويت و شغل : بسيجى
    محلّ دفن : گلزار شهداي امامزاده محمّد هلال بن علی (ع) آران

 

زندگی نامه :

حسن در دوم فروردين 1344 خورشيدى در خانواده‏ اى مذهبى متولّد شد. درسال 1350 در دبستان 25 شهريور ميدان بزرگ مشغول تحصيل شد و بعد به خاطر تغيير محلّ سكونت، به مدرسه شهيد نوذريان منتقل شد. دوره ابتدايى را با موفّقيت پشت سر گذاشت و در مدرسه راهنمايى شهيد خدمتى ادامه تحصيل داد و اين دوره را نيز با موفّقيت به پايان برد.

دوران دبيرستان را نيز در مدرسه شهيدان عبداللّهى ادامه داد و در سال 1362 ديپلم گرفت. با شروع انقلاب اسلامى ايران فعاليّت او شروع و بعد از پيروزى انقلاب فعّاليت او چند برابر شد. از ابتدا خطّ اسلام را به رهبرى و مرجعيّت امام خمينى پذيرفت و لحظه ‏اى از اين امر غافل نبود. دشمنى با منافقان و شركت در نماز جمعه وجماعات و مجالس قرائت قرآن و ادعيه از ديگر فعّاليت ‏هاى اوست.
حسن با تشكيل بسيج آران، علاقه زيادى به شركت در  بسيج داشت و بر اثر اين علاقه، هميشه به بسيج رفت و آمد مى ‏كرد. در تاريخ 1360/8/20 براى آموزش عمومى در بسيج ثبت ‏نام نمود و مدّت پانزده روز دوره آموزش عمومى را نزد برادران شهيد حمزه ‏اى و شهيد ياجدى به پايان رساند.
سپس براى آموزش دوره مقاومت بسيج ثبت ‏نام كرد و مدّت يك ماه دوره آموزشى را در آران و قمصر نزد برادر شهيد جهازيان به اتمام رساند و عضو گروه مقاومت گرديد و تا زمانى كه به جبهه نرفته بود از طرف گروه مقاومت، شب‏ها را در بسيج نگهبانى مى ‏داد. بعد از يك ماه دوره آموزش مخصوص، به جبهه جنوب اعزام و بعد به منطقه دهلران اعزام و در عمليّات محرّم شركت نمود.

پس ازبازگشت از جبهه درسال تحصيلى 61 ـ 62 به مدرسه رفت و با موفّقيت، تحصيلاتش را به پايان رساند و بعد به مريوان اعزام و بعد از دو روز به منطقه ‏اى به ‏نام چال سبز رفت و در اين عمليّات كمك آرپى ‏جى زن بود. او سرانجام بعد از پيشروى چشمگيرى كه توسّط رزمندگان انجام گرفت درسحرگاه روز جمعه 1362/7/29 برابر با 14 محرّم‏الحرام 1404 ه.ق بر اثر اصابت تركش خمپاره به ناحيه گردن و دهان به شهادت رسيد.

روحش شاد، يادش گرامى و راهش مستدام باد 


فرازى از وصيّت‏نامه شهيد حسن شريفى ستوده :

پروردگارا!

بر ما صبر و استوارى بخش و ما را ثابت‏ قدم دار و براى شكست كافران يارى فرما. مردمان با ايمان و پاكباخته ‏اى كه در راه عشق به اللّه و تبليغ دين خدا عالى‏ ترين ايثارها و بالاترين گذشت‏ها را مى ‏كنند تا جايى كه مال و جان و فرزند و هر عزيزى را در اين راه فدا مى ‏كنند و تا سرحدّ شهادت براى مبارزه با كفر و ظلم وبى‏ عدالتى مى‏ ايستند و شهادت را بزرگ‏ترين سعادت مى‏ دانند و انبياى الهى وامامان دين، پيوسته پيشروان اين گروه و رهروان اين قافله و به‏ طور كلّى رهنما ورهبران اينان بوده‏ اند.


پدر و مادر مهربانم !

اگر شهادت نصيب من شد، هيچ ناراحتى به خود راه ندهيد؛ صابر و شكيبا باشيد و افتخار كنيد كه چنين فرزندى داشتيد و در راه خدا داديد؛ چون ما يك امانتى بيش نيستيم، چه بهتر كه اين امانت را نزد خدا بسپاريم و من دوست ندارم در شهادتم گريه و زارى نماييد و از شما مى ‏خواهم  مرا حلال كنيد و ببخشيد و تعدادى از كتاب‏هايم را به كتابخانه ولیعصر (عج) تحويل دهيد.
 

برادران عزيزم !

اين است راه شهدا كه همان خون و پيام است، ادامه دهيد ودست از يارى امام برنداريد.
 

خواهران عزيزم !

اوّلاً حجاب اسلامى خود را حفظ نماييد؛ چون دشمن ازچادر سياه شما مى ‏ترسد. ثانياً به تجمّلات زندگى اهمّيت ندهيد و در فكر زندگى اخروى باشيد.
 

وصيّتم به مردم غيور و شهيدپرور!

اين است كه اوّلاً امام را دعا كنند كه خداوند اين وجود ارزنده را تا انقلاب مهدى (عج) حفظ و نگهدارى فرمايد. ثانياً اتّحاد خود را حفظ نمايند؛ زيرا در آن صورت دشمن نمى‏ تواند به شما ضربه و آسيبى بزند.


خدايا !

وقتى به خاكم مى ‏سپارند، يادم باش؛ چرا كه در زنده بودنم هميشه با تو بودم و حسين در ميدان شهادت در آن روز نداى « هل من ناصر ينصرنى » را سر داد؛ اينك ما مى‏ گوييم : حسين‏ جان! اگر در آن فضاى داغ و خونين كسى به فريادت نرسيد و نداى تو را لبّيك نگفت، ما پيروانت در فضاى گرم و خونين ايران‏ زمين دست مردانگى را مشت كرده و به نداى غريبى و تنهايى‏ ات لبّيك مى‏ گوييم.
 

پدر و مادر گرامیم!

فكر نكنيد اگر به جنگ نمى ‏رفتم حالا پيش شما بودم؛ نه، چون خدا در قرآن مى‏ فرمايد : «كسى كه سرنوشتش كشته شدن در راه خداست، خودش با پاى خودش به قتلگاه مى‏ رود تا خدا آنچه در دل دارد، بيازمايد. 
 

درضمن وصيّت مى ‏كنم اگر خدا توفيق شهادت را نصيبم كرد، مرا در كنار قبر شهيد حسين درمسجدى به خاك بسپاريد. والسّلام.

 


نویسنده : سایت شهید صیادیان

منبع : کتاب " گوهرهای ماندگار "