حضرت آیت الله خامنه ای (مد ظله العالی) : «اساسی ترین و خاموش ترین جهادها، جهاد در کردستان، سرزمین غریبان است». ::: شهيد دستغيب در ارتباط با جنگ كردستان فرمودند: «هيچ عبادتي بالاتر از خدمت در كردستان نيست». ::: معاون امور راهبردی و اشراف ستاد کل نیروهای مسلح گفت: کردستان سرزمین مجاهدت های خاموش، یک شجره طیبه‌ غرس شده‌ای است که روز به روز بالنده تر می شود. ::: مقام معظم رهبری (ره) فرمودند: کردستان سرزمین فداکاری های بزرگ است؛ سرزمین هنر و فرهنگ است؛ سرزمین صفا و وفاداری است؛ سرزمین مردمِ وفاداری است که در حساس ترین سال های عمر این نظام و این کشور با مردانگی خود و با رشادت خود، توطئه‌های بزرگی را خنثی کردند. سرزمین مردم با رشادت و با رشد عقلی و آگاهی است که توطئه‌ دشمن را در لحظات حساس تشخیص دادند و با فداکاری خود فتنه‌ بزرگی را خاموش کردند، پیش از آنکه آن فتنه بتواند به هدف های شوم خود برسد. این از یاد ملت ایران نخواهد رفت. کردستان در تاریخ انقلاب اسلامی، نشان افتخاری را با خود حمل می کند که در کمتر استانی نظیر آن را می شود دید.

حزب توده

گروه های ضد انقلاب

تعداد بازدید : 365

تاریخ ثبت : شنبه 25 مهر 1394


 

حزب توده


حزب توده در سال 1320باحمايت مادي و معنوي شوروي در دوران اشغال ايران تأسيس شد و نيرومندترين تشكيلات ماركسيستي در كشور لقب گرفت .
موضع گيري اين حزب در پشتيباني از دادن امتياز نفت شمال به شوروي،كارشكني ها در مقابل دولت ملي مصدق، كمك غير مستقيم به شكست وي با سكوت پرمعنا در 28 مرداد با وجود داشتن سازمان نظامي هزار نفري و بالاخره قيام مردم را در 15خرداد 1342 با بهانه نمودن حركت فئودال ها و روحانيون مرتجع ومخالف اصلاحات محكوم كرد.
حزب توده با حزب دموكرات رابطه تنگاتنگي داشت. درحقيقت بين آنها نوعي ادغام حزبي وجود داشت تا اين كه در سال 1334به علت بروز اختلافاتي ميان سران دو حزب در مورد چگونگي رابطه با شوروي ، آنها از هم جدا شدند. ارتباط دو حزب دموكرات بيرون نكشيده بود تا زماني كه مسأله جدايي گروه هفت نفري از حزب دموكرات پيش آمد. در اين زمان ارتباط ضعيفي كه غير مستقيم ميان آنها وجود داشت ، از هم گسست.
با پيروزي انقلاب اسلامي در ايران و ايجاد فضاي باز سياسي در سطح كشور،‌حزب توده نيز مانند ساير گروه هاي سياسي با اقدام به نشر اعلاميه هاي خود درسطحي گسترده - با محتواي تحليل هاي دروغين از انقلاب وحمايت از اعتصابات صنفي و سنديكايي - تلاش وسيعي براي گسترش نفوذ خود در سطح استان كردستان ازاوايل سال 1358فعاليت خود را در اين منطقه آغاز كردند و بعداً با پيوستن پيروان كنگره چهارم حزب دموكرات كردستان ، اقدامات خود راتوسعه بخشيدند .
در رابطه با نقش اين حزب در بحران مناطق غرب و شمال غرب، بايد گفت كه بيشتر فعاليت هاي حزب دركردستان به صورت مخفي و نيمه سازمان يافته بود .اين حزب به دليل موضع خاص ملي گرايي و رابطه طولاني با حزب دموكرات موفق شد افراد متعددي را، اقشار جوان و تحصيل كرده در سطح منطقه به سوي خود جلب نمايد و به مثابه يك نيروي سياسي مؤثر و خط دهنده در ميان ساير گروه ها با سه هدفي كه در ادامه به آنها اشاره خواهيم كرد خودنمايي كند .
به گفته نورالدين كيانوري، دبير اول كميته مركزي حزب توده ، اين حزب در قضاياي كردستان به لحاظ مقطعي سه هدف عمده داشت: 
- ميانجيگري و حل اختلاف ميان گروه هاي سياسي فعال در كردستان بويژه حزب دموكرات كردستان و گروهك كومله ؛
- متقاعد كردن رهبران حزب دموكرات، گروهك كومله و سازمان چريك هاي فدايي خلق به تغيير فاز فعاليت خود از مبارزه  مسلحانه به مبارزه  سياسي.
- مطرح نمودن حزب توده به عنوان حزب برتر منطقه و ايران و جذب و جلب حمايت ديگر گروه هاي سياسي زير چتر خود انشعاب گروه هفت نفري ، معروف به پيروان كنگره چهارم از حزب منحله دموكرات و پيوستن آنان به حزب توده، همچنين بروز انشعاب در كادر رهبري سازمان چريك هاي فدايي خلق و هم سويي جناح اكثريت به مواضع حزب توده ، در اين راستا قابل ارزيابي است .
در جريان مقابله باگروه ها و احزاب غير قانوني در كردستان، بيشتر سران و اعضای تشكيلات اين حزب دستگير و زنداني شدند و مدارك تشكيلاتي و درون گروهي آنان كشف گرديد . به اين ترتيب اعضاي باقي مانده حزب يا از جمهوري اسلامي ايران امان نامه دريافت كردند و به زندگي عادي و غير سياسي مشغول شدند و يا متواري گرديدند.

 

 

منبع :

مجاهدت های خاموش - ضد انقلاب و اشرار (فعالیت های ضد انقلاب) / نویسندگان : دکتر مصطفی ایزدی - جواد استکی - مسعود یاران / انتشارات : دانشگاه امام حسین (ع)

 

 

 


نویسنده : سایت شهید صیادیان

منبع : کتاب مجاهدت های خاموش - ضد انقلاب و اشرار