حضرت آیت الله خامنه ای (مد ظله العالی) : «اساسی ترین و خاموش ترین جهادها، جهاد در کردستان، سرزمین غریبان است». ::: شهيد دستغيب در ارتباط با جنگ كردستان فرمودند: «هيچ عبادتي بالاتر از خدمت در كردستان نيست». ::: معاون امور راهبردی و اشراف ستاد کل نیروهای مسلح گفت: کردستان سرزمین مجاهدت های خاموش، یک شجره طیبه‌ غرس شده‌ای است که روز به روز بالنده تر می شود. ::: مقام معظم رهبری (ره) فرمودند: کردستان سرزمین فداکاری های بزرگ است؛ سرزمین هنر و فرهنگ است؛ سرزمین صفا و وفاداری است؛ سرزمین مردمِ وفاداری است که در حساس ترین سال های عمر این نظام و این کشور با مردانگی خود و با رشادت خود، توطئه‌های بزرگی را خنثی کردند. سرزمین مردم با رشادت و با رشد عقلی و آگاهی است که توطئه‌ دشمن را در لحظات حساس تشخیص دادند و با فداکاری خود فتنه‌ بزرگی را خاموش کردند، پیش از آنکه آن فتنه بتواند به هدف های شوم خود برسد. این از یاد ملت ایران نخواهد رفت. کردستان در تاریخ انقلاب اسلامی، نشان افتخاری را با خود حمل می کند که در کمتر استانی نظیر آن را می شود دید.

شهید عباس ساکنی (7)

پژوهش نامه » دفاع مقدس
آشنایی با سبک زندگی شهید عباس ساکنی

تعداد بازدید : 136

تاریخ ثبت : دو شنبه 11 بهمن 1395خلاصه كوتاهي از زندگي نامه شهيد عباس ساکنی


عباس پنجم تیر 1343 در محله جنگل‌ آباد آران به دنیا آمد. جوانی مؤدب و آرام بود. علاوه بر تحصیل در مدرسه، در امر کشاورزی یار و یاور پدر بود.


با آغاز جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، کلاس درس و مشق را رها کرده و به مناطق جنگی مریوان رفتند تا با توجه به شرایط سخت آن منطقه، با دشمنان بعثی بجنگند و آنها را از مرز و بوم ایران اسلامی بیرون کنند و به دنبال آن در عملیات رمضان شرکت کردند و از ناحیه دست، صورت و گردن مجروح شدند.  


شهید عباس ساکنی پس از مدتی به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درآمدند و در اولین مأموریت پاسداری، برای حراست از بیت حضرت امام خمینی (ره) به جماران اعزام شدند و مدت هشت ماه در آنجا مشغول خدمت بودند. عباس پس از آن، عازم جبهه‌های کردستان شد و در شهر سنندج کردستان در تاریخ 1362/11/10 توسط نیروهای ضدانقلاب به شهادت رسید.
 


سبک زندگی شهيد عباس ساکنی


* علاقه به پدر: در آن زمان که جوانان کمتر به فکر یاری خانواده به‌ویژه پدر بودند عباس در حین تحصیل، اکثر اوقات فراغت خود را در دشت‌ و مزرعه پدر، به کشاورزی می‌پرداخت و همیشه می‌گفت: «دیگران کاشتند و ما خوردیم/ ما بکاریم و دیگران بخورند».

  
* استقلال‌طلبی: عباس در جهت استقلال کشور به‌ویژه استقلال فرهنگی، بسیار تلاش می‌کرد و همیشه در صدد آن بود تا با ایجاد کتاب‌خانه‌ای جوانان و دوستان را جذب کند و می‌گفت: «برای استقلال کامل کشور، احتیاج به استقلال فرهنگی داریم با الگوهای صحیح و چراغ هدایت مکتب راستین اسلام».


* حمایت و پیروی از رهبری: انتخاب محل اولیه خدمت در سپاه که بیت امام خمینی بود، بیانگر آن بود که عباس با تمام وجود در حمایت و پیروی از رهبری انقلاب اسلامی تلاش می‌کرد و همیشه از مردم و دوستان خود می‌خواست که مبادا دست از یاری رهبری بردارند که اگر چنین روزی پیش آید آن روز، روز عزای ملت مسلمان و روز شادی دشمنان خواهد بود. 

 
* مدیری توانمند: کتابخانه پل ارتباطی همه بود. با سن کم بچه ها را عاشق کار فرهنگی می کرد و به صورت تدریجی به بچه ها مسئولیت می داد تا به آنها شخصیت بدهد و بچه ها را بدین شکل هدایت می کرد.


* علاقه به اسلام: عباس همیشه می‌گفت: «باید مسلمانان قول و عملشان یکی باشد. نباید سنگ اسلام را به سینه بزنند ولی بر خلاف اسلام عمل کنند».


* حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی: او در جهت حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی بسیار تلاش می‌کرد و جنگ را یکی از نعمات الهی می‌دانست که نصیب ملت ایران شده و پیروزی آن را از دستاوردهای انقلاب اسلامی می‌دانست. لذا حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی را واجب دانسته و می‌گفتند: «خدا نکند روزی ملت ایران از جنگ خسته شوند که آن روز باید تن به ذلت داد» و همیشه سفارش می‌کرد: «محکم باشید و از اسلام و قرآن و انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن دفاع کنید و از حرمت خون شهدا پاسداری نمایید».
 

 


نویسنده : حسین دهقانیان

منبع : کتاب گوهرهای ماندگار