حضرت آیت الله خامنه ای (مد ظله العالی) : «اساسی ترین و خاموش ترین جهادها، جهاد در کردستان، سرزمین غریبان است». ::: شهيد دستغيب در ارتباط با جنگ كردستان فرمودند: «هيچ عبادتي بالاتر از خدمت در كردستان نيست». ::: معاون امور راهبردی و اشراف ستاد کل نیروهای مسلح گفت: کردستان سرزمین مجاهدت های خاموش، یک شجره طیبه‌ غرس شده‌ای است که روز به روز بالنده تر می شود. ::: مقام معظم رهبری (ره) فرمودند: کردستان سرزمین فداکاری های بزرگ است؛ سرزمین هنر و فرهنگ است؛ سرزمین صفا و وفاداری است؛ سرزمین مردمِ وفاداری است که در حساس ترین سال های عمر این نظام و این کشور با مردانگی خود و با رشادت خود، توطئه‌های بزرگی را خنثی کردند. سرزمین مردم با رشادت و با رشد عقلی و آگاهی است که توطئه‌ دشمن را در لحظات حساس تشخیص دادند و با فداکاری خود فتنه‌ بزرگی را خاموش کردند، پیش از آنکه آن فتنه بتواند به هدف های شوم خود برسد. این از یاد ملت ایران نخواهد رفت. کردستان در تاریخ انقلاب اسلامی، نشان افتخاری را با خود حمل می کند که در کمتر استانی نظیر آن را می شود دید.

شهید علی محمد عبداللهی (8)

پژوهش نامه » دفاع مقدس
آشنایی با سبک زندگی شهید علی محمد عبداللهی

تعداد بازدید : 141

تاریخ ثبت : پنج شنبه 21 بهمن 1395خلاصه كوتاهي از زندگي نامه شهيد على‌‌ محمّد (علی) عبداللّهى


على‌‌ محمّد در چهارم آبان ماه 1331 در يك خانواده متوسّط و مذهبى در آران ديده به جهان گشود. وى در سال 1350 با دختر عموى خود ازدواج كرد كه از او دو فرزند به يادگار مانده است. وى در سال 1351 براى كسب علم و دانش و فضيلت، رهسپار حوزه علميّه قم شد.


چند سالی از زندگی او در قم نگذشته بود که تظاهرات ضد رژیم پهلوی در قم به راه افتاد و او هم در تظاهرات شرکت می‌ کرد تا این‌ که در تاريخ 1357/02/19 مطابق با چهلم شهداى يزد، غسل شهادت مى‏ كند و پس از آن، نماز و قرآن مى‏ خواند و حتّى قرائت قرآنش را روى نوارى ضبط و اعلام مى‏ كند: «من شايد برنگردم، اين قرائت قرآن را يادگار داشته باشيد». پس از آن بود که با حضور در تظاهرات باشکوه مردم انقلابی قم، مورد حمله پلیس مزدور پهلوی قرار می‌ گیرد و به شهادت می‌رسد.


نحوه شهادت و تشییع جنازه شهيد على‌‌ محمّد (علی) عبداللّهى


در 19 اردیبهشت 57، زمانی که علی‌ محمد و دوستانش در تظاهرات باشكوه مردم قم شرکت کردند، پليس به آنان حمله مى‏ كند. او و چند نفر از رفقايش به طرف خيابان بهار، جنب مدرسه حجتيّه كشانده مى ‏شوند و در همان‏جا توسّط مأمورين از خدا بى‏ خبر كه به‏ سوى على‌ محمد و ديگران حمله‏ ور شده بودند، ناگهان چرخ‏ هاى تانك، با عبور از روى قسمتى از بدن على، وى را به شهادت مى ‏رسانند. پيكر مطهّرش به ‏دست عوامل رژيم افتاد تا اين ‏كه يكى دو روز بعد با مراجعه برادران دينى و مبارز به ساواك و شهربانى قم، پيكرش تحويل و به آران منتقل گرديد و در آران آن‏ چنان تشييعى از این شهيد به‏ عمل آمد كه ژاندارمرى را به لرزه درآورد و قدرت كنترل را از دست آنان خارج نمود و همین تشییع جنازه، باعث شدت گرفتن تظاهرات مردم آران و بیدگل علیه رژیم پهلوی شد.


 
سبک زندگی شهيد على‌‌محمّد (علی) عبداللّهى

          
* نشر علم: علی‌ محمد سعی می‌ کرد هر آن‌ چه را که آموخته به دیگران یاد بدهد. او ابتدا براى دانش ‏آموزان مقاطع مختلف تحصيلى كلاس قرآن به سبك جديد تشكيل داد و خود نيز كار تدريس را بر عهده داشت و از اين فرصت استفاده كرد تا شاگردانش قرآن را از لحاظ تجويدى، درست قرائت كنند و براى اين كار از نوارهاى قاريان مشهور استفاده مى‏ كرد.


* تفریحات سالم: براى تشويق و ترغيب جوانان به دين و مذهب و ايجاد روحيه سالم، تيم‏ هاى ورزشى فوتبال و واليبال تشكيل داده بود و هر وقت فرصتى داشت از تفريحات سالم براى شاگردانش استفاده مى‏ كرد.


* آگاه‌سازی مردم: شهید عبداللّهی علاوه بر فعّاليت‏ هاى قرآنى در روزهاى جمعه و اعیاد، جلساتى در مسجد ملاّشكراللّه تشكيل مى ‏داد كه جوانان شهر در اين جلسات شركت مى‏ كردند. وی برای آگاه‌ سازی مردم و جوانان در زمینه‌ های مختلف از سخنرانانى هم‏ چون حجت‌ الاسلام قرائتى، آقاى درّى نجف‏ آبادى و ... دعوت می‌ کرد و به دنبال آن با برپایی نمایش و تئاتر در جهت روشن شدن و هوشیاری مردم از جنایات رژیم پهلوی  اقدام مى ‏کرد.


* صله رحم: او اعتقاد ویژه‌ ای به صله ارحام داشت و هر هفته شب شنبه، اقوام و دوستان را در منزل يكى از فامیل جمع مى ‏كرد و علاوه بر پذيرايى، مسايل روز را برای آنان بيان مى‏ نمود.
 
 

 


نویسنده : حسین دهقانیان

منبع : کتاب گوهرهای ماندگار