حضرت آیت الله خامنه ای (مد ظله العالی) : «اساسی ترین و خاموش ترین جهادها، جهاد در کردستان، سرزمین غریبان است». ::: شهيد دستغيب در ارتباط با جنگ كردستان فرمودند: «هيچ عبادتي بالاتر از خدمت در كردستان نيست». ::: معاون امور راهبردی و اشراف ستاد کل نیروهای مسلح گفت: کردستان سرزمین مجاهدت های خاموش، یک شجره طیبه‌ غرس شده‌ای است که روز به روز بالنده تر می شود. ::: مقام معظم رهبری (ره) فرمودند: کردستان سرزمین فداکاری های بزرگ است؛ سرزمین هنر و فرهنگ است؛ سرزمین صفا و وفاداری است؛ سرزمین مردمِ وفاداری است که در حساس ترین سال های عمر این نظام و این کشور با مردانگی خود و با رشادت خود، توطئه‌های بزرگی را خنثی کردند. سرزمین مردم با رشادت و با رشد عقلی و آگاهی است که توطئه‌ دشمن را در لحظات حساس تشخیص دادند و با فداکاری خود فتنه‌ بزرگی را خاموش کردند، پیش از آنکه آن فتنه بتواند به هدف های شوم خود برسد. این از یاد ملت ایران نخواهد رفت. کردستان در تاریخ انقلاب اسلامی، نشان افتخاری را با خود حمل می کند که در کمتر استانی نظیر آن را می شود دید.

شهید علی اکبر غیرتی آرانی (11)

پژوهش نامه » دفاع مقدس
آشنایی با سبک زندگی شهید علی اکبر غیرتی آرانی

تعداد بازدید : 191

تاریخ ثبت : چهار شنبه 25 اسفند 1395


   
خلاصه كوتاهي از زندگي نامه علی‌اکبر غیرتی


 شهید علی‌ اکبر غیرتی در دهم آذر 1342 در محله دهنو شهرستان آران و بیدگل به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی و راهنمایی را با موفقیت به پایان رساند و جهت ادامه تحصیل در دبیرستـان شهیـدان عبـداللهی مشغـول شد.


علی با شروع جنگ تحمیلی رژیم بعثی عراق علیه ایران به ندای رهبر کبیر انقلاب اسلامی لبیک گفت و داوطلبانه و مشتاقانه به جمع رزمندگان اسلام پیوست و در تاریخ 1360/09/22  در منطقه گیلانغرب توسط ایادی آمریکای به شهادت رسید.


 
سبک زندگی شهيد علی‌ اکبر غیرتی


 * فداكارى، شجاعت و غيرت و مردانگى: فداکاری، شجاعت و غیرت و مردانگی او زبان زد همه دوستان و همرزمانش بود. شجاعتش را به سالار شهیدان نسبت می دادند و آزادگی و مردانگی اش را در جبهه به حُر تشبیه می کردند. به گفته یکی از همرزمانش: جنازه 5 تن از شهیدان را اگر با شجاعت جمع نکرده بود جنازه ها شاید به دست خانواده هایشان نمی رسید. مدتی فرماندهی تعدادی از نیروها را به عهده داشت و دلیرانه در عملیاتها شرکت قهرمانانه داشت. غیرت و مردانگی علی‌اکبر تا آنجا بود که اجازه نمی داد رزمندگان مستقر در ارتفاعات گیلانغرب وسایل و تجهیزات و آذوقه به بالای ارتفاعات ببرند. او همیشه در رساندن وسایل و تجهیزات برای شروع عملیات در کوه‌ها پیش قدم می شد و آنها را به بالای کوه می برد. وقتی برای چند روز غذا به دست رزمندگان نمی رسید تا غذا برای همه تهیه نمی کرد لب به غذا نمی زد.


 
* ایثار و از خودگذشتگی و بخشش: شهید علی اکبر غیرتی بسیار دردآشنا و با تمام وجود با فقرا همدردی می‌کرد تا جایی که در یکی از زمستان‌های سرد وقتی فقیری را دیده بود که از شدت سرما به خود می لرزد و لباس گرم در تن ندارد، گرانقیمت ترین بالاپوش خود یعنی اورکت آمریکایی که از قیمت بسیار بالایی برخوردار بود و در آن زمان بعضی از اغنیا می پوشیدند از تن خود در می آورد و مانند بی بی دو عالم فاطمه زهرا (س) به آن مرد بینوا و فقیر هدیه می دهد. هر گاه به خانه دوستی می‌رفت که وضع مالی خوبی نداشتند نه تنها به آنها کمک می‌کرد بلکه قند و چای در جیبش می‌گذاشت و به صورتی که کسی متوجه نشود به آنها می داد.


 
*حلالیت طلبی: از آنجایی که علی‌اکبر از جثه و هیکل قوی برخوردار بود از همان دوران کودکی در یکی از دعواهای جوانی، یک نفر مظلوم را مورد ضرب و شتم قرار می دهد اما پس از سال ها به درب خانه او می رود و از او عذرخواهی می کند و حلالیت می طلبد.


 
* مبارزه با منافقین و ضد انقلاب: علی بسیار از منافقین (سازمان مجاهدین خلق) بدش می آمد و با آنها مبارزه می‌کرد تا جایی که در دبیرستان شهیدان عبدالهی هواداران این سازمان جرأت فعالیت نداشتند و اگر هم فعالیتی می‌کردند تا اسم علی‌اکبر غیرتی می‌آمد فرار می‌کردند.


آنها خیلی از علی می‌ترسیدند زیرا در یکی از روزها در غیاب علی که تعدادی از آنها دست به فعالیت زده بودند علی وارد دبیرستان شد آنچنان آنان را موررد حمله قرار داد که دیگر یارای فعالیت نداشتند و درس عبرتی شد برای آنها که هر جا علی غیرتی باشد جای نفس کشیدن ندارند.
                                

 


نویسنده : حسین دهقانیان

منبع : کتاب گوهرهای ماندگار