سایت در حال به روز رسانی می باشد. منتظر دیدارهای آتی شما از سایت سردار شهید حسین صیادیان هستیم. ::: حضرت آیت الله خامنه ای (مد ظله العالی) : «اساسی ترین و خاموش ترین جهادها، جهاد در کردستان، سرزمین غریبان است». ::: شهيد دستغيب در ارتباط با جنگ كردستان فرمودند: «هيچ عبادتي بالاتر از خدمت در كردستان نيست». ::: معاون امور راهبردی و اشراف ستاد کل نیروهای مسلح گفت: کردستان سرزمین مجاهدت های خاموش، یک شجره طیبه‌ غرس شده‌ای است که روز به روز بالنده تر می شود. ::: مقام معظم رهبری (ره) فرمودند: کردستان سرزمین فداکاری های بزرگ است؛ سرزمین هنر و فرهنگ است؛ سرزمین صفا و وفاداری است؛ سرزمین مردمِ وفاداری است که در حساس ترین سال های عمر این نظام و این کشور با مردانگی خود و با رشادت خود، توطئه‌های بزرگی را خنثی کردند. سرزمین مردم با رشادت و با رشد عقلی و آگاهی است که توطئه‌ دشمن را در لحظات حساس تشخیص دادند و با فداکاری خود فتنه‌ بزرگی را خاموش کردند، پیش از آنکه آن فتنه بتواند به هدف های شوم خود برسد. این از یاد ملت ایران نخواهد رفت. کردستان در تاریخ انقلاب اسلامی، نشان افتخاری را با خود حمل می کند که در کمتر استانی نظیر آن را می شود دید.

شهید ابوالقاسم عربیان (12)

پژوهش نامه » دفاع مقدس
آشنایی با سبک زندگی شهید ابوالقاسم عربیان

تعداد بازدید : 90

تاریخ ثبت : دو شنبه 21 فروردين 1396خلاصه كوتاهي از زندگينامه شهید قاسم عربیان

 

اذان تولدش را مؤذنان در سحرگاه بیستم فروردین 1340 بر مأذنه‌های شهر آران و بیدگل در گوش همگان، نجوا کردند تا فرشتگان در دو نوبت، میلادش را بر عرشیان خبر داده و تبریک گویند. «نماز صبح را، هم ملائکه شب (در وقت مراجعت) و هم ملائکه صبح (در وقت آمدن) می‌بینند».

 

با شروع حرکت اسلامی ملّت مسلمان ایران، قاسم همگام با انقلاب به تشکیل گروه‌های مذهبی و فرهنگی پرداخت و در تظاهرات ضدّ رژیم پهلوی حضور چشم‌گیری داشت به طوری که یک بار توسط مأموران شاه دستگیر شد. با پیروزی انقلاب اسلامی در کمیته های انقلاب فعالیّت می‌کرد و در سال 58 موفق به اخذ دیپلم هنرستان شد و در انستیتو تکنولوژی کاشان پذیرفته شد اما به دلیل عشق خدمت به انقلاب اسلامی به عضویت سپاه پاسداران درآمد.

 

قاسم در اولین مأموریت به سیستان و بلوچستان اعزام و پس از این به کردستان (سرزمین مجاهدت‌های خاموش) رفت. شهید عربیان پس از این با حضور در جبهه‌های جنوب بارها و بارها در عملیات‌های مختلف شرکت و چندین مرتبه مجروح شدند، تا این‌که در عملیات رمضان در سال 1361 به عنوان فرمانده‌ گردان خط‌شکن، مسؤلیت خطیر فرماندهی نیروها را به عهده گرفت و با تسخیر خاکریزهای دشمن بعثی، فریاد مظلومانه ملّت ایران را به جهانیان رسانید و خود مظلومانه به مولایش حسین بن علی(ع) اقتدا کرد و در خون خود غوطه‌ور شد و به سوی معبود خویش شتافت.

 

سبک زندگی شهید قاسم عربیان

 

* ارتباط اجتماعی: یکی از رفتارهای اجتماعی او این بود که دوستان را غربال نمی‌کرد. ضمن این‌که بین خدا و شیطان، خدا را انتخاب کرده بود ولی دوستان را به دلیل رفتار شخصی یا هر دلیلی غربال نمی‌کرد و به همه علاقه داشت و همین حُسن اتفاقی بود که خیلی ها را در خودش جمع می‌کرد مثل پروانه های دور شمع.

 

* عدم دلبستگی و وابستگی به مال دنیا (پول): از چیزهایی که قاسم هیچ بهایی برای آن در زندگی قائل نبود پول بود. زمانی‌ که به شهادت رسید شش ماه حقوق نگرفته بود و همیشه از خانه پول می‌برد تا در مسیر راه جبهه خرج کند و از بیت‌المال هزینه نمی‌کرد. اگر پول توجیبی داشت، انگار مال همه بود جز خودش!! تا موقعی‌که پول داشت دیگران حق نداشتند دست در جیبشان کنند و پول خرج کنند.

 

* روحیات خاص: روحیات خاصی داشت که به شدت افراد را به خودش جلب می‌کرد. انسانی بسیار کم صحبت، همیشه در تفکر امّا با محبت نه سکوتی که متکبرانه باشد و بخواهد کناره‌ای برای خودش درست کند، بسیار کم از خودش می‌گفت و بردبار و متواضع بود.

 

* خودسازی و تزکیه نفس: قاسم برای خودسازی و تزکیه نفس بسیار تلاش می‌کرد چنان‌که برای این کار برنامه هیجده ماده‌ای برای خود نوشته بود که قابل تأمل است.
1- نماز یومیه در اول وقت ادا گردد.
2- دوشنبه و پنج‌شنبه حتی‌المقدور روزه بگیرید.
3- نماز شب بخوانید.
4- اوقات خواب را کم کرده، بیشتر قرآن بخوانید.
5- برای عهد و پیمان اهمیّت فوق‌العاده قائل شوید.
6- به تهی‌دستان انفاق کنید.
7- از مواضع تهمت اجتناب کنید.
8- در مجالس پرخرج و باشکوه شرکت نکرده و خود چنین مجالسی نداشته باشید.
9- لباس ساده بپوشید.
10- زیاد صحبت نکنید.
11- دعاها را زیاد بخوانید مخصوصاً دعای روز سه‌شنبه.
12- ورزش و نرمش کنید و همچنین پیاده‌روی، کشتی و کوه‌نوردی.
13- مطالعات مذهبی، اجتماعی، سیاسی و ... داشته باشید.
14- دانستنی‌های فنی را بیاموزید.
15- در هر زمینه‌ای هوشیار باشید.
16- کار نیک را فراموش نکنید.
17- گناهان خود را ترک کنید و از نظر معنوی با اولیاء الهی بنگرید.
18- از اخبار عمومی مسلمین جهان با خبر باشید.
 

 


نویسنده : حسین دهقانیان

منبع : کتاب های "گوهرهای ماندگار" و "سربازی گمنام"