حضرت آیت الله خامنه ای (مد ظله العالی) : «اساسی ترین و خاموش ترین جهادها، جهاد در کردستان، سرزمین غریبان است». ::: شهيد دستغيب در ارتباط با جنگ كردستان فرمودند: «هيچ عبادتي بالاتر از خدمت در كردستان نيست». ::: معاون امور راهبردی و اشراف ستاد کل نیروهای مسلح گفت: کردستان سرزمین مجاهدت های خاموش، یک شجره طیبه‌ غرس شده‌ای است که روز به روز بالنده تر می شود. ::: مقام معظم رهبری (ره) فرمودند: کردستان سرزمین فداکاری های بزرگ است؛ سرزمین هنر و فرهنگ است؛ سرزمین صفا و وفاداری است؛ سرزمین مردمِ وفاداری است که در حساس ترین سال های عمر این نظام و این کشور با مردانگی خود و با رشادت خود، توطئه‌های بزرگی را خنثی کردند. سرزمین مردم با رشادت و با رشد عقلی و آگاهی است که توطئه‌ دشمن را در لحظات حساس تشخیص دادند و با فداکاری خود فتنه‌ بزرگی را خاموش کردند، پیش از آنکه آن فتنه بتواند به هدف های شوم خود برسد. این از یاد ملت ایران نخواهد رفت. کردستان در تاریخ انقلاب اسلامی، نشان افتخاری را با خود حمل می کند که در کمتر استانی نظیر آن را می شود دید.

شهید عباس خندان بیدگلی (13)

پژوهش نامه » دفاع مقدس
آشنایی با سبک زندگی شهید عباس خندان بیدگلی

تعداد بازدید : 139

تاریخ ثبت : چهار شنبه 6 ارديبهشت 1396خلاصه كوتاهي از زندگي نامه شهيد عباس خندان بیدگلی

 

شهید عبّاس خندان در اول فروردین 1336 در خانواده‏‌اى مذهبى و متديّن در یکی از محلات بیدگل ديده به جهان گشود. عباس پس از سپری کردن دوران طفولیت برای کسب علم و دانش به مدرسه رفت و پس از اتمام دوره‏ راهنمايى به علّت حادثه‌ای که از ناحيه سر ضربه‏ خورده بود نتوانست به تحصیل ادامه دهد.


پس از آن، عبّاس در مغازه به پدر و در منزل به مادرش كمك کرد تا اين‏كه به خدمت سربازى رفت. خدمت سربازی او همزمان شد با طلیعه انقلاب اسلامی که حال و هوای کشور را فراگرفته بود. عباس که از غیرت دینی بالایی برخوردار بود تاب خدمت در نظام شاهنشاهی را نیاورد و بنا به فرموده امام خمینی(ره) از پادگان محل خدمت فرار کرد تا بتواند بهتر در تظاهرات علیه رژیم پهلوی شرکت کند.


او در سال 1359 در كارخانه‏ صنايع كرك كاشان استخدام و مشغول به كار شد. با شروع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، عباس در پانزدهم مرداد 1361 به ندای هل من ناصر ینصرنی حسین زمان خود جواب مثبت داد و به سوی جبهه‌های نبرد حق علیه باطل شتافت تا این‌که در منطقه شلمچه در تاریخ پانزدهم مهر 1361 مطابق با عید قربان، اسماعیل‌وار به قربانگاه شتافت و به آرزویش که شهادت بود رسید.


حاصل زندگی عباس، فرزندی به نام محسن است که از او به یادگار مانده است.

 

سبک زندگی شهيد عباس خندان بیدگلی

 

* خدمت به پدر و مادر: عباس در طول زندگی‌اش از خدمت به پدر و مادرش غافل نبود و این باعث شد که پس از ازدواج نیز، در منزل پدرش زندگی کرد.     

 

* بی‌علاقه‌گی به تجملات و مادیات: با توجه به این‌که عباس کارگر کارخانه بودو از وضع مالی نسبتاً خوبی برخوردار بود ولی هیچ‌گونه علاقه‌ای به تجملات نداشت. زندگی ساده او نشان‌دهنده بی‌علاقه‌گی او به مادیات دنیوی و تجملات بود. بنا به قول همسرش موقعی که درباره احداث خانه با او صحبت می‌شد در جواب می‌گفت: جای شکرش باقی است چرا که خیلی از انسان‌ها در بیابان‌ها و یا در چادرها زندگی می‌کنند و انسان نباید فقط به فکر مادیات باشد و فکر کردن در این راه انسان را از خدا دور می‌کند.

 

* عاطفه و نوع‌دوستی: عباس از همان دوران نوجوانی از صفت نوع‌دوستی و عاطفه بالایی برخوردار بود که باعث می‌شد هر شب، دانش‌‏آموزان و هم‌کلاسی‌ها و دوستان و رفقای خود را به منزل می‌برد و به آن‌ها محبت می‌کرد. روحيه و گفتار گرمش، وحدت‌بخش محفل دانش‌آموزان و دوستان بود. صحبت‌ها و حرف‌‌های او سبب می‌شد تا اختلافات نوجوانی در بین دوستانش از بین برود.

 

* علاقه به امام خمینی(ره): از آنجایی‌که عباس خیلی زود به ندای رهبر کبیر انقلاب اسلامی لبیک گفته بود و از پادگان و خدمت سربازی فرار کرده بود همیشه به دوستانش می‌گفت به سخنان و فرمایشات پیر جماران امام خمینی که قلبش برای اسلام می‌تپد گوش فرا دهید تا رضایت مولای خود را به همراه داشته باشید و روز قیامت در صحرای محشر سربلند و روسفید باشید.
 
  

 


نویسنده : حسین دهقانیان

منبع : کتاب گوهرهای ماندگار