حضرت آیت الله خامنه ای (مد ظله العالی) : «اساسی ترین و خاموش ترین جهادها، جهاد در کردستان، سرزمین غریبان است». ::: شهيد دستغيب در ارتباط با جنگ كردستان فرمودند: «هيچ عبادتي بالاتر از خدمت در كردستان نيست». ::: معاون امور راهبردی و اشراف ستاد کل نیروهای مسلح گفت: کردستان سرزمین مجاهدت های خاموش، یک شجره طیبه‌ غرس شده‌ای است که روز به روز بالنده تر می شود. ::: مقام معظم رهبری (ره) فرمودند: کردستان سرزمین فداکاری های بزرگ است؛ سرزمین هنر و فرهنگ است؛ سرزمین صفا و وفاداری است؛ سرزمین مردمِ وفاداری است که در حساس ترین سال های عمر این نظام و این کشور با مردانگی خود و با رشادت خود، توطئه‌های بزرگی را خنثی کردند. سرزمین مردم با رشادت و با رشد عقلی و آگاهی است که توطئه‌ دشمن را در لحظات حساس تشخیص دادند و با فداکاری خود فتنه‌ بزرگی را خاموش کردند، پیش از آنکه آن فتنه بتواند به هدف های شوم خود برسد. این از یاد ملت ایران نخواهد رفت. کردستان در تاریخ انقلاب اسلامی، نشان افتخاری را با خود حمل می کند که در کمتر استانی نظیر آن را می شود دید.

شهید مصطفی امیدی بیدگلی (14)

پژوهش نامه » دفاع مقدس
آشنایی با سبک زندگی شهید مصطفی امیدی بیدگلی

تعداد بازدید : 159

تاریخ ثبت : يک شنبه 17 ارديبهشت 1396 خلاصه كوتاهي از زندگينامه شهيد مصطفی امیدی بیدگلی

مصطفی در شهریور 1342 در کانون گرم و باصفای خانواده‌ای ساده‌زیست در شهرستان آران و بیدگل قدم به دنیا آمد. با شور و نشاطی که در دوران کودکی از خود نشان می‌داد معلوم بود که مصطفی از نبوغ و ذکاوت بالایی برخوردار است و با ورود به مدرسه به خاطر نمرات عالیش مورد تحسین معلمان و مدیران خود در مقاطع ابتدایی و راهنمایی قرار گرفت.


همزمان با تحصیل مصطفی در دبیرستان، خورشید انقلاب، مهیای طلوعی بلند و تاریخی بود تا سایه ظلمت و تاریکی را از روی کشورمان بر چیند. گسترش درگیری‌ها و تحولات سیاسی و اعلام مبارزه علنی با حکومت طاغوتی پهلوی، خانواده امیدی را بر آن داشت تا از پیشگامان این حرکت توفنده باشد.


بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، مصطفی به طور مستمر در پایگاه فاطمیه و مسجد محله به فعالیت‌های فرهنگی و مذهبی می‌پرداخت. شهید مصطفی امیدی نمونه بارز یک انسان مؤمن بود که در راه دفاع از دین خدا و انقلاب، کم نگذاشت و پایه‌های سلوک و رسیدن به کمال را با رعایت مبانی و اصول اعتقادی و اعتماد به نفس طی کرد تا سرانجام روز وصالش فرا رسید و دروازه‌های سعادت ابدی به روی این سرباز گوش به فرمان رهبر گشوده شد و در تاریخ  1362/4/28 در عملیات والفجر 2 (منطقه عملیاتی حاج عمران) بر اثر اصابت ترکش خمپاره به ندای حق لبیک گفت و آسمانی شد.

 

سبک زندگی شهيد مصطفی امیدی بیدگلی

* خرد جمعی و مشورت: مصطفی همیشه به مشورت توجهی خاص داشت و به همراه دوستان و همکلاسی‌هایش مطالعه گسترده در زمینه‌های سیاسی و مذهبی داشت و درک عمیق و درست خود از شاکله انقلاب اسلامی را با دوستان خود در میان می‌گذاشت تا همه با ژرف‌نگری بیشتر در راه پیروزی انقلاب اسلامی گام بردارند.

 

* علم و آگاهی: مصطفی عقیده داشت باید هر چیزی را با علم و آگاهی و مطالعه، درک کرد و قبول و نفی آن را پذیرفت. به همین منظور همیشه در کنار مطالعه کتاب درسی، کتاب‌های سیاسی- اجتماعی و مذهبی را می‌خواند تا به معلوماتش بیفزاید. زمانی که از سربازان جان نثار رهبر انقلاب شد، همیشه این نکته را به دوستان و همرزمان خود یادآور می‌شد که ما برای معرفی انقلاب اسلامی و امام و دفاع از آرمان‌های آن باید هوشیار و آگاهانه وارد صحنه شویم تا از مسیر انقلاب خارج نگردیم و جوانان را با خُلق نیک به سوی انقلاب هدایت کنیم.

 

* سوز عشق و خدمت به ولایت: مصطفی عشقش به پاکی خاک مطهر کربلا و دل دردمندش سوگوار جفا بر خاندان آل پیامبر(ص) بود. این عشق باعث شد که مصطفی تصمیم بگیرد برای دفاع از حریم اسلام، ارزش‌های انقلاب اسلامی و حقانیت ولایت فقیه از سوی دانشگاه به همراه دوستان وفادارش راهی مناطق عملیاتی شود و شاید یکی از سخت‌ترین مشاغل نظامی در جنگ که «تخریب‌چی» بود، بر عهده گرفت تا با نام خدا و یاد خدا وارد میادین مین شود و مستانه به استقبال خطر می‌رفت تا مسیر فتوحات رزمندگان را در عملیات بیت‌المقدس - محرم، والفجر مقدماتی، هموار سازد و سهمی در پیروزی لشکر اسلام داشته باشد. مصطفی بارها و بارها در مناطق عملیاتی مجروح شد، امّا سلامتی اسلام و رهبر کبیر انقلاب اسلامی برایش از هر چیزی مهم‌تر جلوه می‌کرد و نمی‌خواست در راه جهاد اکبر مسامحه کند. مصطفی می‌دانست روزی ستاره‌ای از ستارگان معبد عشق خواهد شد و از عرش نظاره‌گر آنانی خواهد بود که در مسند تعلیم و تربیت می‌بایست راهنما و هدایت‌گر نسلی باشد که میراث‌دار خون هزاران شهید نهضت حسینی تا خمینی کبیرند.
 

 

 


نویسنده : حسین دهقانیان

منبع : کتاب گوهرهای ماندگار