چاپ کتاب "دفاع قابل دفاع"

اخبار سایت » اخبار روز
کتاب "دفاع قابل دفاع" با موضوع «پاسخ به سؤالات دانشجویان در موضوع جنگ ایران و عراق و برخی وقایع داخلی و خارجی مرتبط با آن» به چاپ رسید.

تعداد بازدید : 102

تاریخ ثبت : شنبه 7 مهر 1397


 

سخن رئیس هیئت مدیره مؤسسه فرهنگی پژوهشی سردار شهید حسین صیادیان

 

جنگ تحمیلی رژیم بعث عراق، علیه ملت ایران در دورانی اتفاق افتاد که مردم ایران تازه از ظلم و ستم پادشاهی رژیم خائن پهلوی رهایی یافته و به هیچ‌وجه از نظر نظامی، اقتصادی و ... آمادگی مقابله با چنین جنگی را نداشتند ولی با رهبری و درایت حکیمانه حضرت امام خمینی(ره) و اتکای به قدرت خداوند و بسیج مردمی و ابتکارات و خلاقیت‌های نظامی جوانان این ملت (ارتش، سپاه، بسیج و ...) توانستند نه تنها ارتش متجاوز بعث عراق را از حدود "15000 کیلومتر" مربع سرزمین اشغال‌شده ایران بیرون برانند؛ بلکه به منظور دفع و تنبیه متجاوز، ایران توانست بخش‌هایی از کشور عراق مانند فاو، حلبچه، پنجوین و ... را نیز مدت‌ها در تصرف خود داشته باشد تا بتواند در مقابل فشارهای بین‌المللی و کشورهای قدرتمند جهان مانند آمریکا، شوروی و اکثر کشورهای اروپایی مقاومت نماید و پس از هشت سال با دفاع جانانه و با سرافرازی به یک صلح آبرومندانه تن دهد و در پایان این هشت سال حتی یک وجب از خاک ایران را هم در دست متجاوزان باقی نگذارد که این امر در تاریخ 200 ساله گذشته ایران بی‌سابقه می‌باشد.

 

این دوران هشت‌ساله "دفاع مقدس" دارای هزاران حوادث کوچک و بزرگ عبرت‌آموزی است که می‌تواند درس‌آموز نسل‌های امروز و فردای کشور باشد. طبق مصوبه 1388/04/30 شورای عالی انقلاب فرهنگی، درس 2 واحدی (اختیاری) تحت عنوان "آشنایی با علوم و معارف دفاع مقدس" برای تدریس در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی به وزارت علوم و آموزش عالی، تحقیقات و فن‌آوری و سایر وزارت‌خانه‌های مربوط ابلاغ گردیده و بر این اساس تفاهم‌نامه بین وزارت مزبور و ستاد فرماندهی کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی منعقد گردید.

 

در حال حاضر با توجه به اهمیت انفجار اطلاعات و گستردگی و نامحدود بودن فضای مجازی و وجود سؤال و شبهات فراوان در همه زمینه‌ها به ویژه در زمینه دوران هشت‌ساله دفاع مقدس که در کتب دانشگاهی به آن‌ها اشاره‌ای نشده است، این‌جانب در اولین روز شروع کلاس آشنایی با علوم و معارف دفاع مقدس در دانشگاه‌های جامع علمی کاربردی کاشان، آران و بیدگل، برای آگاهی‌بخشی و پاسخ دادن به این سؤالات و شبهات و ابهامات، از دانشجویان می‌خواهم که هرگونه ابهام و شبهه از دوران هشت‌ساله دفاع برای خود یا خانواده یا دوستانتان را به صورت مکتوب بنویسند یا شفاهی بپرسند تا با توجه به بضاعت خود پاسخگو باشیم و در دومین جلسه این درس، به شبهات دانشجویان پاسخ می‌دهیم.

 

پس از چند ترم پاسخگویی به سؤالات، ابهامات و شبهات دانشجویان، به جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل آن‌ها پرداخته و با مشورت جناب سرهنگ علی‌محمد قاسم‌پور که در دوران دفاع مقدس حضور داشته و در این زمینه تألیفاتی دارند؛ تصمیم گرفتم سؤالات دانشجویان را در اختیار ایشان قرار داده تا به صورت پرسش و پاسخ در قالب کتاب چاپ و در اختیار عموم مردم به ویژه نسل جوان امروز و فردا قرار گیرد.

 
     سرهنگ پاسدار حسین حاجی‌حسینی  

 


 

(تصویر برخی سؤالات مکتوب دانشجویان)
 

سال چاپ: پاییز 1397 نوبت چاپ: اول
تعداد صفحات: 648  شمارگان: 1000
نویسنده: سرهنگ پاسدار علی محمد قاسم پور ناشر: ستارگان درخشانقیمت: 250000 ريال

 


نویسنده : سایت شهید حسین صیادیان

منبع : سایت شهید حسین صیادیان