فرازی از کتاب "دفاع قابل دفاع"

اخبار سایت » اخبار روز
پرسش 130 و پاسخ آن

تعداد بازدید : 107

تاریخ ثبت : پنج شنبه 10 آبان 1397


 

130-  چرا از بین این همه دانش‌ آموز، نوجوان و جوان از شهید محمدحسین فهمیده بیشتر از بقیه نام برده می‌ شود؟

 

دومین نفر از چپ: شهید محمدحسین فهمیده

 


این شهیدِ قهرمان، 14 ساله بود که در تاریخ 8 آبان 1359 (چهل روز بعد از شروع جنگ) در منطقه شمال خرمشهر به شهادت رسید. وی متولد روستای سراجه قم بود. شهادت این دانش آموز قمی صدها کیلومتر دورتر از محل سکونت و تحصیلش در منطقۀ شمال خرمشهر اتفاق افتاده است. با این‌ که یک پایش مجروح شده بود؛ درد جراحت را تحمل کرده و به جای آه و ناله و درخواست کمک از دیگران، همچنان به رزم خود ادامه می داد.


همان گونه که در ایام سال، روزهایی به عنوان روز بسیج کارگری، روز معلم، روز جانباز و ... تعیین گردیده و شهید فهمیده بین بیش از 36 هزار شهید دانش آموز به عنوان شهید شاخص معرفی شده است، هشتم آبان ماه روز شهادت وی را روز بسیج دانش آموزی انتخاب کرده اند تا به این بهانه برای هر قشری از اقشار ملت ما روز یادآوری ایثار و از جان گذشتگی برای انقلاب اسلامی مطرح باشد.


نمونه دیگر نیروی مردمی شهید عبدالحسین برونسی است. وی به عنوان شهید شاخص در بین شهیدان کارگر انتخاب شده است. روز تشییع پیکر او را روز بسیج کارگری و تجلیل از کارگران شهید (طبق بعضی آمارها 14 هزار نفر) تعیین نموده اند. شهید برونسی اهل یکی از روستاهای دورافتادۀ تربت حیدریه در جنوب خراسان بود. او پس از چند سال جهاد و تجربه و لیاقت با مسئولیت فرماندهی تیپ جوادالائمه(ع) سپاه پاسداران در سال 1363 خورشیدی به شهادت رسید. این شهید چهره ای زجرکشیده، چروکیده و آفتاب‌ سوختۀ کارگری داشت.


با عنایت به خصوصیات شخصیتی و رفتاری که این شهید داشت، نام وی انتخاب شده تا الگوی رفتاری زندگی یک کارگر مسلمان انقلابی باشد. 1 درحالی که هزاران شهید گران‌ قدر کارگر، بنا، چوپان و کشاورز وجود دارد. به یقین شایسته است که در محل سکونتشان مورد تجلیل و قدردانی قرار گیرند. بر مبنای همین استدلال است که روزی هم به عنوان روز معلم به منظور پاسداشت شخصیت و مقام معلم تعیین شده است. این روز را روز شهادت متفکر شهید استاد مرتضی مطهری انتخاب کرده اند.


هر شهر و روستایی امکان دارد که ده ها نفر شهید والامقام و گران‌ قدر دانش آموز، معلم، کارگر و ... داشته باشد. در روزهای اختصاصی به هر گروهی در هر شهر و روستایی باید از شهدای مربوط به آن قشر نام برده شده و تجلیل شود. اما در سطح ملی باید با توجه به معیارهای لازم نام یک شهید به عنوان نماد آن گروه انتخاب و معرفی شود و اعلام اسامی متعدد نمی تواند تأثیر فرهنگی لازم و مطلوب را داشته باشد.


مثلاً در مسابقات ورزشی نام یک فرد با عنوان اول اعلام شده و نشانۀ افتخار بر گردنش آویخته می شود. ممکن است که فقط یک امتیاز بیشتر از رقبا داشته یا یک ثانیه زودتر از دیگران به نقطه پایان رسیده یا فقط یک گام و گاهی چند و شاید یک سانتی‌ متر جلوتر از بقیه بوده است.! درحالی‌ که شاید صدها نفر در رشته ورزشی مربوطه تلاش کرده و کارشان قابل تقدیر و تشویق می باشد. ولی آیا می توان نام تمام آنان را اعلام نمود؟! باید و درست است که یک ورزشکار حتی اگر در مسابقات سراسری مقام چندمین را هم کسب کرده باشد، در شهر و روستای خودش روی دست مردم بلند شود و مورد تقدیر قرار گیرد.


محمدحسین فهمیده از اولین نوجوانانی بود که در هفته های نخستین شروع تجاوز دشمن برای دفاع از سرزمین اسلامی، خود را به منطقه جنگی می رساند. در ماه اول جنگ مجروح شده و هنوز بهبودی کامل نیافته، مجدداً در خطوط درگیری حضور پیدا می کند. نحوۀ شهادتش را خبرنگاران وقایع جنگ، رسانه ای کردند و از اخبار صدا و سیما پخش گردید و با این خبر، موجی از حرکت و جوشش در بین نوجوانان و جوانان ایجاد شد. بسیاری از نوجوانان، رفتار انقلابی و حس پاک وی در ایثار و شهادت‌ طلبی را الگوی خویش قرار می دادند. امام خمینی پس از گذشت 3/5 ماه از این واقعه، بدون این‌ که نام شهید را ببرند، از تفکر بسیجی، اندیشه دفاع عزتمندانه وی و شخصیت او تجلیل نمودند. چون امام در حال خیرخواهی و نصیحت‌ کردن به خواص و بزرگان جامعه بودند، با کمال تواضع گفتند: همۀ ما بیاییم از شهیدان از جمله این بسیجی نوجوان شهید بیاموزیم که کمتر خود را ببینیم و فقط خواهان عظمت و پیروزی اسلام باشیم.


شهید فهمیده فرزند یک خانواده مذهبی و متوسط مانند اکثر خانواده های ایرانی است. پدرش از رهبران سیاسی یا از رهبران مذهبی یا از فرماندهان نظامی و یا از سرمایه‌ داران، کارخانه داران و بازرگانان نیست، بلکه ایشان یک دکان میوه‌ فروشی ساده داشت. همان موقعی که امام در پیام خویش از این شهید قدردانی و تجلیل کردند، خانواده اش نیز این مطلب را مانند همۀ ملت ایران، همان لحظه از رسانه های جمعی شنیدند.!

 

-----

1. کتاب "خاک های نرم کوشک" به نویسندگی سعید عاکف در موضوع خاطرات این شهید خواندنی است.

 


نویسنده : سایت شهید حسین صیادیان

منبع : سایت شهید حسین صیادیان